Reakce na část Jackiiného článku/ZATRACENĚ LIDI

25. července 2016 v 17:56 | STIAK |  ¡NF◯RM∀ČK⑂╱S⊥¡∀K¡N∀ P◯TŘ∃B∀ S∃ V⑂K∃C∀T

http://welcometonightmare.blog.cz/1607/oh-my-god

Prve si přečtěte tady v tomhle článku tu "nepříjemnou část", jak to Jackie sama nazvala, abyste pochopili, o čem hodlám žvástat.

Hotovo?

Super.


Nejsem si jistá, kolik bude tenhle článek obsahovat vulgárních a nehezkých slov, ale budu se snažit je omezit na minimum. Každopádně, pokud by mě někdo chtěl brát za slovo, ano, moc dobře si pamatuju na dobu, kdy jsem psala článek "Pravidla Creepypasty", což bylo zamyšlení a v danou dobu jsem říkala, že kopírování překladů je v pohodě.
To jsem tehdy ale nevěděla nic o Wattpadu a o tom, co všechno se v týhle komunitě vlastně děje.

Do onoho článku jsem napsala tehdy dva body: Zaprvé, Creepypasta má být děsivá. Zadruhé, Creepypasta se má šířit copypastou.

Za tímhle názorem stojím stále, ale tak trochu jinak, než tehdy. Protože v danou dobu jsem považovala lidi, co kopírujou, za lidi, co by byli schopni uznat, že podváděli.

Wattpad mi ukázal, že jsem se zmýlila.

Narazila jsem na knihu od jisté dívky, která zkopírovala plno překladů z mého a Jackiiného blogu.
Nikdy jsem nenarazila na tvrdohlavějšího člověka.


Naše konverzace se táhly docela slušně, já se snažila obhajovat sebe a ona zase sebe.
Pravda je však jenom na jedný straně a já si nepamatuju, že bych třeba zrovna tady Jessicu kopírovala z nějakého Wattpadu...


Víte, docela dlouhou dobu jsem si se spoustou členů téhle komunity psala. Maki, Iharo, Jackie, Kris, Nika, Nightmare, ScratchThem, Kira, Ticci Jirka, Suri, Giu, Starvoice a hromada dalších lidí.
Cítím se mezi nima hrozně fajn. Držíme jako komunita spolu a hrozně se bavíme, děláme hovadiny a častokrát se navzájem, třebaže jenom přes internet, známe.

Bylo docela naivní si myslet, že je komunita jenom o tomhle.
Na Wattpadu jsem se střetla s lidmi, kteří doufali v to, že díky kopírování překladů od lidí, co si na tom dali záležet a snažili se o kvalitu, vydávání jich za svoje a publikování jich pod svým jménem získají obdiv, čtenost, lásku.
Kdokoliv, kdo mohl jejich "tajemstvíčko" vyzradit, blokovali, mazali jejich komentáře. Už několikrát jsem tak narazila na větu "You cannot interact with this user", protože se prostě někdo snažil být "populární překladatel".

Co mě překvapuje je fakt, že někteří uznali chybu a doopravy dodali odkazy...

Ale někdy taky ne. Jen jedenkrát jsme nahlásili knihu na wattpadu a shoda pak zněla tak, že nahlašovat se nebude. Jsme lidi a můžeme to vyřešit normálně...

/a někdy taky ne xd/

Víte, lidi, doufala jsem, že v týhle komunitě jsou lidi chápaví a respektující, nepřesvědčujte mě o opaku, já vím, že to ve vás je a že se s váma dá normálně bavit bez hádek ohledně braní cizích věcí, dělat si z okolí prdel a prostě...
BE AN UNITED COMMUNITY <3
A já se s lidma hrozně ráda bavím a směju se s nima, dělám kraviny a všechno tohle, tak se ukažte jako lidi, co jsou fajn, a ne jako nenechavé hyeny, co chtějí všechno pro sebe.


Každopádně lidem přijde hrozně snadný zkopírovat překlad, i když si nedovedou představit, kolik práce za ním je. Furt si pamatuju překlad jedný delší Creepypasty, kdy mi to přišlo nekonečný. Začala jsem v osm hodin večer a o půlnoci jsem ztěží dosáhla čtvrtiny. Občas je to vyčerpávající, občas se vám prostě nechce, občas něčemu nerozumíte a občas si prostě chcete jít zahrát hru, ale víte, že tu jsou lidi, kteří se těší na další překlad a nechcete je tak zklamat. Divíte se, proč nás, překladatele, mrzí, když vydáváte naši práci, věc, kterou jsme dělali jen proto, abychom mohli někoho potěšit a která nám vzala tolik energie, za svou?

Už delší dobu jsem se na Wattpadu angažovala v hádkách ohledně kráděží překladů. O co mi šlo bylo to, abyste buďto dali odkaz na místo, odkud jste to vzali, nebo to smazali. Divíte se? Není to vaše a nemáte právo to tam držet. A překvapilo mě, že o tom nahlas promluvila i Jackie. Proto o tom mluvím taky tady.

Můj aktuální názor na tohle všechno je takový: Creepypasta se šířit copypastou má. Ale každý příběh má nějakého autora, tudíž každá česká (nebo slovenská, polská, německá, si vyberte :D) verze má nějakého překladatele, který si dal sakra práci nad tím, aby si lidi mohli dílo přečíst i v jiném jazyce. Když potom hotovou práci vezmete a vydáte ji za svoji, přestože jste nad tím strávili jen dvě minuty kvůli vyhledání příběhu, stisknutí Ctrl+A, Ctrl+C, Ctrl+V a odstraníte nežádoucí části, které by o vás mohly mluvit jako o kopírákovi a ne o tom úžasném překladateli.

Takhle svět sakra nefunguje.

Nic nedostanete zadarmo. Pokud chcete vědět, jaká je to radost, když se lidem vaše práce líbí, musíte pro to taky něco udělat a ne to jen od někoho vzít. Dřív nebo později by to stejně prasklo.
A věřte, že o to se hodně lidí tady v Český a Slovenský republice postará. Stojí vám to za to?

Víte, stačí jeden prakticky blbej odkaz na původní článek a člověk pozná, že překlad skutečně není váš a že jen propagujete cizí práci pod jeho jménem, že jste bezkonfliktní a fajn respektující člověk, a lidi s váma mít problém nebudou.

(Docela prdel je, když někdo zkopíruje Creepypastu od osoby, která ji sama napsala, a pak říká něco jako "Je to můj překlad."

Naposledy, když se tohle stalo, jsem si položila ruce do klína, začala se smát a nějako vykoktala "Vám vrtá chleba, sépie." ((Comeback for the win, žejo XD)))

Šiřte to pomocí copypastou, proč ne. Jde tu o ten odkaz, ten vás snad nezabije... :D

A jak řekla Jackie, tady nejde jen o Wattpad. Ale i třeba o Youtube, pár blogů, něco jsem našla i na Webnode, pak jistojistě Facebook, Hryprodivky.cz a kdo ví co ještě.
Co se týče Youtubu...
Hej lidi.
Tady nejde o to, aby byli blogeři vámi propagováni /což je ale i tak fajn (Sti drž hubu XD)/, jediným problémem jsou credity. (v překladu... Eh... jak to mám vysvětlit? Um... Uvedení autora/překladatele, well :D)
Protože jinak si člověk může myslet, že je to vaše práce, a řekněte upřímně, fakt byste se nestyděli, kdyby vám někdo napsal komentář "Hezky jsi to přeloži/a" a vaše odpověď by zněla "Děkuju"?
Hej a to jsme zase zpátky u těch kráděží na úrovni Wattpaderů :D

Podle mýho je v jinech zemích naprosto normální, že lidi prostě dodávaj zdroje (ahhh, to je to správný slovo) a já nevím, proč by to tak tady nemohlo fungovat taky.

Jo, a pak je docela blbý, když člověk přečte něco vašeho ve videu a dá odkaz na člověka, co to od vás zkopíroval... Soooooooo... XD
To se mi stalo třeba u Birkeho XDHej ale fakt mi věřte, když někdo přečtě váš překlad, člověk je z toho fakt hrozně hype XD
Třeba tady co se týče DoorLorda, se kterým taky už nějakých pár dní sem tam chatuju a je s ním prdel XDWelp... to je asi všechno, co bych k tomu chtěla říct... Článek podobnej tomuhle jsem měla rozepsanej už nějakou dobu, ale až Jackiina slova ma nakopla a já se rozhodla ozvat :D
Nechtěla jsem tak nikoho nějak nakrknout, to v žádným případě (spíš tady někteří lidé na Wattpadu nakrkli mě a pár dalších blogerů :D), a doufám, že alespoň někteří lidé pochopili smysl týhle reakce aa...
Že se tu někteří poučili ^.^

//no a já jdu na vzduch a pak asi ještě dodám Jackii své vědomosti ohledně dalších Creepypastu kradoucích lidech mezi náma :D
LIDI, NEBOJTE SE.
JÁ O VÁS VÍM.

Baiiii C:
 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 The Artemis Hunter The Artemis Hunter | Web | 25. července 2016 v 18:49 | Reagovat

Je to hnus, lidé bez soudnosti, bez svědomí. Jsou prakticky na úrovni obyčejných zlodějů, teoreticky by se dali přirovnat i k vrahům. Protože jestli někdo nemá výčitky svědomí z toho, že vzal něčí práci, vydal ji jako svou a zničil tím spoustu jeho snahy, nemusel by mít ani výčitky svědomí při horších věcech. O co horší, třeba konkrétně na blogu nebo Wattpadu, ti lidé z toho nic nemají. Když někdo tvoří pro sebe a pro lidi, kteří čtou jeho tvorbu, tak ji prostě šíří a má třeba radost z toho, že se někomu líbí. Ale když někdo vydává cizí věci za svoje? Vždyť tam ani nemůže mít ten pocit, že někoho zaujal, že se mu jeho tvorba líbí. A co je potom ta "sláva"? K čemu mu bude x čtenářů a lajků, když ani nemůže mít ten uspokojivý pocit, že něčeho dosáhl vlastní tvorbou?
Teď jsme na Wattpadu s jednou autorkou řešily, že ona si vymyslela originální příběh psaný originální formou, nikde na Wattpadu do té doby nic takového nebylo, ale najednou se všude začaly objevovat prakticky stejné příběhy psané stejnou formou. Není to sice kopírování v tom úplném smyslu, ale taky by neuškodilo k tomu napsat jen kratičkou větu, že se u ní inspirovali.
Tohle je opravdu téma na dlouhý hovor, ale jsem ráda, že je tu teď ta vlna odporu ze stran třeba Jackie a tebe. Doufám, že si hodně lidí uvědomí, co kde a od koho čtou. A třeba i co kopírujou. Děkuju vám tady za ty články, opravdu moc.

2 Ami Ami | E-mail | Web | 25. července 2016 v 21:33 | Reagovat

Samozrejme, Jackin článok som čítala, no potom, ako hovorila o Irene, som bola rada, že sa jej takto darí a... proste som zabudla tú zlú časť článku. Samozrejme, ani mne tento problèm nieje ľahostajný. Dlho sa to rieši, a tí "zlodeji" to stále nevedia pochopiť... smutnè. No ešte je najhoršie to, keď pirát je tvrdohlavý a nechce si ani za Boha priznať, že použil CTRL+C/V bez pravèho prekladatela. A ako Jackie vravela, niektorý si nedajú ai tú námahu aspoň zmazať tie obrázky. A u jednèho našla svoje fotky s cosplayami na jednej CP. :'D

This is fuckin' awesome!

3 Ami Ami | E-mail | Web | 25. července 2016 v 21:34 | Reagovat

*na tabuľke v menu vidí, že je prvá na Slovensku, ktorá navštívila tvoj blog od vtedy, čo si to tam dala :'D*

Aká česť! ^^

4 Tia Tia | E-mail | 26. července 2016 v 12:42 | Reagovat

Ani já samotná nevím jak mě to štve. Smím li Sti,ještě trochu více naštvat tak bych tě chtěla informovat o aplikaci strašidelné historky, kde sice jsou i originální a zajímavé příběhy ale taky strašné Cancery. Nejhorší jsou však ukradené creepy hlavně od tebe a Jackie. Spousta dívek se navíc chlubý, že to napsaly samy....

5 Alerazz501 Alerazz501 | 26. července 2016 v 23:08 | Reagovat

Zdieľam tvoje pocity. Je to naozaj skľučujúce keď človek vidí že za jeho prácu ktorej obetoval čas a námahu ryžujú iní. Áno creepypasta je od copypasty a to znamená že by sa mala slobodne šíriť a to vlastne napomáha ´tomu aby bola známa, no keď už, tak nech nechá človek autora anonymného,(predsa len niekedy je to bonusová práca už len nájsť autora) ale vyhlasovať to za svoje bez akéhokoľvek kreatívneho alebo aspoň vlastného zásahu je naozaj prízemné. To už by bolo lepšie napísať niečo vlastné podľa nápadu niekoho iného, vtedy je tam aspoň nejaká zmena no drzo okopírovať a označovať za vlastnú prácu je naozaj to najnižšie čo si viem predstaviť. Sám ako človek ktorí tvorí to pozná že dopustí náhodnej podobnosti predsa len je veľmi ťažko vytvoriť niečo naozaj originálne, nakoľko tá inšpirácia musíz niečoho plynuť. No takéto plagiátorské konanie je vrcholne urážlivé a hraničiace s trestnou činnosťou. No s týmito záležitosťami a predovšetkým kreatívnou slobodou a slobodou prejavu a jej hranicami sa dnes debatuje na celom svete a je naozaj ťažké prísť na účinné riešenie. V tvojom článku o odstraňovaní prekladov som sa k tomu vyjadril trochu viac. Každopádne, vytvárajte ďalej, odhaľujte zlodejov a nevzdávajte sa toho čo máte radi. ;-)

6 Bloody_James Bloody_James | 27. července 2016 v 3:17 | Reagovat

Veď na watte sa už bojuje ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama