Proč tvou OC z CP Wiki smazali

15. listopadu 2015 v 15:49 | STIAK |  PÍŠ∃M∃ VL∀STNÍ CR∃∃P⑂P∀S⊥U...

Konečně jsem nalezla článek, s jehož autorem si očividně v tomhle hodně rozumím. Vážení, tohle jsou čistě moje slova.

(Well, napsala jsem kratší CP, jde se ji přeložit a pokusit se dát na CP Wiki, je tu naděje. :D)

BTW. Díky tomuhle článku jsem vlastně začala překládat Godzillu.

Doufám, že z tohohle článku někdo pochopí, co je Creepypasta a co fraška. (Ne, takhle jsem to napsat nechtělaa...
Ano, jsou tu OC, který mi přijdou DOST epický, jsou tu od nás, čechů nebo slováků, a běhá mi z nich mráz po zádech. Avšak z něčeho taky ne.)
Tak či onak, snad pomůže ^^

OC je v Creepypastě termín naprosto beze smyslu. Protože Creepypasta má být žánr, ne mít každá svůj vesmír, jestli chápete. Ale ano, každý charakter může být originální. Každý příběh může mít OC. Stejně jako kdybych psala příběh, kde The Rake bojuje proti monstru jménem... Prázdná Plastová Lahev. (Ne, fakt, Empty Plastic Bottle zní hrozně vtipně.) Technicky vzato už mám OC. Ale pokud příběh nemá spojitost s dalšími příběhy, pak je nápad na OC přebytečný.


Typ OC


Takže proč dělá OC samotnou pastu špatnou?

Ano, protože tvůj charakter originální není.

Vážně.

Teď se na to podívejme takhe: Místo OC bychom alespoň měli dát "creepypasta charakter" nebo CPC. Každý, kdo si sedne a pokusí se přijít s CPC, se pokouší vytvořit něco jako Jeff the Killer, Eyeless Jack, Laughing Jack, Ticci Toby, a tak dále a tak dále...

Můžeš proti tomuhle říkat, co chceš, ale je to tak. Převážně se všichni pokoušejí o lidského vraha. (Fajn, LJ je spíš něco magickýho, ale pořád vrah.) Ano, pravda, jsou tu všude různé příšeří CPC, ale některé bývají méně obvyklé, a vůbec...

Jestli proti tomuhle něco máš, teď se zamysli. Povzpomínej si na všechny CPC, co kdy prolétly pod tvýma očima. Kolik z nich bylo lidských vrahů? Kolik z nich byli teenageři, masoví zabijáci, se špatnými rodiči nebo šikanou ve škole najednou?

Proč je OC špatně


Nejde jenom o neoriginalitu, ale i o samotný obsah. Jestli příběh začneš "Chystám se vytvořit CPC", nebylo by lepší "Hodlám ti říct jeden příběh", nebo jen v krajním případě, "Chci ti poodhalit jeden charakter". Pokud se chystáš vytvořit CPC, bylo by fajn-

Víš ty co? Ser na to. Přeskočíme na konec.

Když píšeš originální příběh, v zásadě nikdy nezmiňuj, že je charakter něco originálního a tvá vlastní tvorba. Tohle je jedna z mála věcí, které by měl pisatel dodržovat. Není nutné, že "charakter nebyl nikdy nikde viděn", ale taky by to nemělo nic připomínat. Nedělej "Creepypasta Charakter" bez rozmýšlení. Změní se ti to v neoriginální paskvil, vytvoříš něco, co už tu dávno několikrát je.

Vytvoř charakter, vytvoř padoucha. Vytvoř monstrum. Ale ne tehdy, kdy pozoruješ obrázky plna dalších charakterů.

Proč je OC skutečně něco příšerného

Nepíšeš příběh, jenom bio o nějakým charakteru, vysvětlení toho, proč je, čím je. Dáš mu typické oblečení, dáš mu jméno. Specifickou zbraň, tragickou minulost, frázi. Kreslíš s ním obrázky. Protože to se přece s každou Creepypasta postavou dělá.

Taky máš před sebou svůj výtvor, Creepypasta postavu, jako je každá druhá. Slabé.

Proč? Protože tak to prostě je, můžeš Creepypastu poslat na měsíc, na dno oceánu, zmenšit do nanoskopických rozměrů a nechat ji v krvi cizího člověka ničit jeho celý organismus, přesto to bude slabé. Proč? Protože píšeš příběh o pouhém charakteru.

Podívej se na další příběhy, jako je Psychosis. Hodnoceno jako jedna z nejlepších Creepypast. NEMÁ CPC. Ne, skutečně tu není žádné to monstrum. Creepypasta nevisí pouze na CPCčkách. Creepypasta je o psaní něčeho dobrého a děsivého. Stejně tak tomu je s NoEnd House, Normal Porn For Normal People, The Disappearence of Ashley, Kansas, Dogscape, Candle Cove, a mnoho dalšími dobře hodnocenými pastami. A CPC vůbec není potřeba.

Monstrum nemůže být hvězdou. (Aneb, CO TO SAKRA JE SE VŠÍM ŠPATNĚ.)


Smile Dog.

The Rake.

Tulpa.

Okay, tři klasické Creepypasty, hodně známé a hodně oblíbené. O čem příběhy jsou?

Asi jako první řekneš "Duh, Smile Dog, The Rake a Tulpa."

Popravdě ano. Nech mě zopakovat, co mám na mysli. Kdo jsou hlavní postavy v příbězích?

Jestli chceš, jdi si je znova přečíst. Dočkáš se víceméně stejného výsledku. "Student a dáma, pár lidí z minulosti a nějakej chlap."

Chápeš?

Teď další sada.

NES Godzilla Creepypasta

The Cell Phone Game

Penpal

Tyhle tři příběhy mají svá monstra.

RED v NES Godzille je skvěle vyzobrazený, jedinečný a samotný je i děsivý. Mezi CP fans se stal hodně oblíbeným, přesto o něm nevíme SKORO VŮBEC NIC.

Monstrum v Cell Phone Game nikdy nebylo nikým viděno. Nic o tom nevíme, jediný, že si to jde pro lidi.

Monstrum v Penpal je taky dost záhadné. Nemáme žádný popis, jen slabé detaily.

A teď se zamyslíme nad všemi hororovými filmy.

Člověk nebo věc. Zabíjející. Něco, co bychom měli brát jako děsivé. Ale na to se většinou prostě film nebo příběh NEZAMĚŘUJE. Jde nám tu spíš o to, jak to působí na lidi. The Rake je zajímavý, protože nám příběh poskytuje hodně málo informací. Smile Dog je opak, tady máme prostě BUM hnedka tu fotku.

Není nemožné říct příběh, kde je monstrum nebo vrah hlavní postavou, ale je to o HODNĚ těžší. A čím víc ze sebe vydáš, tím míň zajímavý to je. A pokud se tvoje CPC hodně podobá něčemu dalšímu, story očividně nebude nic moc. A taky, dobrý zmínit, hlavní postava, která je taková prázdná, typ nikoho, dává čtenářovi lepší možnost obléct si boty té postavy. To je dobrá věc v krátkých příbězích, kdy nemáš tolik času pro stavbu spojení mezi charakterem a čtenářem.

Jak psát lepší charaktery


Čti něco dalšího, než jen Creepypasty a fanfikce na ně. Takhle jednoduché to je. Stačí jenom hledat inspiraci někde úplně od tématu.

Pamatuj si, že NENÍ NEMOŽNÉ napsat originální charakter, ale taky to není nejlehčí. Jen nebuďte líní.

Na co se zaměřit


Pokud minimálně POLOVINU času proplýtváš místo kreslení svého charakteru, shippování ho, přemýšlení nad frází a způsobem zabíjení spíš gramatikou a zhodnocením, jak dalece je to kvalitní, máš tu šanci, že příběh neodstraní.

A taky, pokud to nebude odstraněný hned, může pozdějc. Pokud se budeš řídit podle tohohle celýho, je tu skoro jistá šance, že příběh ti z CP Wiki neodstraní.

Pokud umíš dobře vyprávět příběh, nemusí být problém si to celé představit, narozdíl od takových nekonkrétních příběhů. To se naučíš jedině čtením něčeho dalšího, než jen CP.

Takže, dobrá gramatika + nepřeplácaný charakter + schopnost vyprávět příběh = bezpečí od odstranění.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Maki Maki | 15. listopadu 2015 v 16:01 | Reagovat

jaj první :DDD  další vodítko, asi brzo napíšu taky OC... O.O

2 StringlessPuppet StringlessPuppet | 15. listopadu 2015 v 16:14 | Reagovat

^právě bere svůj list, kde má všechny cpc...pak co o nich napsala... polovinu škrtá, ostatní nechává na stole pro přepsání a to poslední hledá všude možně a doufá, nikdo nic podobného nenapsal^👻

3 Att Att | 15. listopadu 2015 v 16:24 | Reagovat

Taketo články jen v lidech(a ghoulech, Pánech Času, etc) vzbuzují pocit toho "Hm, tak na to jebu, stejně to nebude nic originálního". Proč nemá Talmage příběh? Protože čtu tyhle články a snižujou mi sebevědomí. :]

4 Bea(st) Bea(st) | Web | 15. listopadu 2015 v 16:45 | Reagovat

Meh, mno.... Nathan se vám asi nejvil jako strašidelný že? :D Je to pravda, a proto jsem zatím nic z toho co mám v hlavě neoužila, protože jsou to shitty a přesně to, c to být nemá... Mno nic!

5 Ami Ami | E-mail | Web | 15. listopadu 2015 v 17:12 | Reagovat

Ja dobre viem, prečo nedavam OC na CP WIKI^^ (ja to píšem preto lebo ma to baví, aj keď viem že to je úplne strašnè, nwm odkiaľ beriem tú odvahu to publikovať). Ja viem, je to zosmiešňovanie CreepyPasty (sh: tak prečo to pre pana Slendyho robíš?) Lebo som tak retardovaná, že nechápem pojmu "NEROB TO!"

6 Seni Seni | 15. listopadu 2015 v 19:51 | Reagovat

Mala by si si založiť novú rubriku pod názvom hodina písania creepypasty so Stiak :D Mimochodom všimli ste si niekto že Jeff the Killer už nie je na creepypasta wiki?

7 StringlessPuppet StringlessPuppet | 15. listopadu 2015 v 20:30 | Reagovat

[6]: Jop všimla. Fanynky tuhle creepu totálně zabili. Jeho a řadu dalších... myslím, že nechápou, že je tu creepypasta od toho, aby nás vyděsila a ne pro jejich zvrácené mozky plné věcí, před kterými si dávám otázku typu: proč tyhle kreatury ještě netrčej v Bohnicích....teda... nechci nikoho urážet, nebo se nikomu vysmívat, a omlouvám se, jestli se tak stalo.

8 StringlessPuppet StringlessPuppet | 15. listopadu 2015 v 20:34 | Reagovat

[7]:*zabily...

9 Seni Seni | 15. listopadu 2015 v 21:30 | Reagovat

[8]:Presne, ale v poslednej dobe má všetko svoju zroztomilenú, animovanú alebo sexualizovanú verziu. Niekedy je síce zaujimavé vidieť odlišné variácie jednej veci, no v tomto prípade to až neuveriteľne prehnali. Ale nebola to zas ani žiadna prelomovo úžasná creepypasta.

10 StringlessPuppet StringlessPuppet | 15. listopadu 2015 v 21:43 | Reagovat

[9]: pravda, nevyděsí, ale stejně, autor si teď nejspíš mlátí hlavou do zdi.

11 Giu Giu | 16. listopadu 2015 v 13:32 | Reagovat

Stiak..? Myslíš, že kdybych si napsala CP o Časty, že by to tam nechali..? :D

12 Giu Giu | 16. listopadu 2015 v 13:34 | Reagovat

[7]:Ale.. Ne všechny to vyděsí..

13 Markísímo Markísímo | E-mail | Web | 16. listopadu 2015 v 14:29 | Reagovat

[6]: Jeffa smazali z Creepypasta wiki, a přesunuli ho na TrollPasta wiki, klidně se koukněte, fakt tam je xD
Ale všichni víme že jej smazali z tama, kvůli jeho odpudivému příběhu, a ukázce toho, jak by Creepypasta vypadat neměla.

14 STIAK STIAK | E-mail | Web | 16. listopadu 2015 v 22:52 | Reagovat

[1]: Tak to se budu těšiiit! :3

[2]: No tak to budu držet palce! :D (Lolz, právě jsem si vzpoměla na svý první OCčka. Na Flower. V hlavě jsem si vymýšlela její příběh a po přečtení Elliota zaznělo "WTF proč někomu čumím do hlavy" :D

[3]: Proč žít v přetvářce. Prostě a jednoduše, tak je těžší napsat OC Creepy, smiřme se s tím. Tak já nevím, vezmi si to jako výzvu.
Navíc se jedná o CP Wiki. Co ty víš, na Spinpastu by to třeba vzali :)

[4]: Nechtěj vědět, co vylezlo z mý hlavy po objevení Creepypasty, NECHTĚJ! Byla jsem odstrašující případ všech Creepypasterů, celková fangirl (prvních pár dnů, okay...), takže NECHCEŠ vidět to, co napadlo mě. :D A hej, Nathan byl dobrej!

[5]: Když se tak zamyslím... Co takhle sehnat návody na psaní Trollpast? (Nebo Crappypast? Oh shit, Stiak!)
Wait... Proč mě to najednou napadlo?

[6]: Rovnou natáčet videa! A za mnou by byla ta stará, křídová, vrzající tabule... No oh shit :D Jinak to s tím Jeffem... Nevím, proč mi to přijde tak vtipný :'D

[7]: Nebýt fangirls, je Jeff právoplatná Creepa. Protože různí lidé se ho i bojí. Ale to, co dělají fangirls, je hnus... Odpornost...

[8]: Chybujeme všiciii, stane se ^^

[9]: Bohužel, takhle to tu máme.
a pravda... Nebylo to nic extra, ale přesto si to zamilovalo až moc lidí...

[10]: Nějak bych... Nechtěla být autorem Jeffa. Když si vezmem toliko FanGirlOC "the Killer"... (Někde jsem našla i "Liu the Killer... OMZ... Why? Why not Homicidal? It's better...)

[11]: No tak já nevím, ale za pokus to stojí! A co ty víš, kdybys to dala na Trollpasta Wiki, mohli by to tam nechat! :D

[12]: Co ty víš...

[13]: Chudák Jeff, už se řadí do stejné kategorie jako Sexual Offenderman... :'D

A bohužel, hoodně lidí si ho vzalo jako vzor. Už známe původ všech CPOC jakožto masových vrahů? Díky, Jeffe.
Ale fakt, díky němu se to rozjelo... :D Nebo ne? :D

15 haninkare haninkare | Web | 16. listopadu 2015 v 22:59 | Reagovat

Každý dělá chyby.

16 STIAK STIAK | E-mail | Web | 16. listopadu 2015 v 23:09 | Reagovat

[15]: Hell yas.

17 Bea(st) Bea(st) | Web | 17. listopadu 2015 v 10:27 | Reagovat

[14]: Musím se přiznat, že i já se chovala FG... Teda, ne úplně až tak moc, že bych... mno ehm ehm... XD Každopádně Nathana jsem vymyslela podle toho, co se mi zdálo... Jak cítím tu bolest... Mno byl to celkově šílený sen... (ještě Freddy z FNaF 4 XD)

18 STIAK STIAK | E-mail | Web | 17. listopadu 2015 v 14:32 | Reagovat

[17]: Mě se NAŠTĚSTÍ fangirling dlouho nedržel (kurva to by to tady vypadalo... :'D) Ale asi tak, jako ty.
A ten Nathan se mi líbil! Fakt! A když to tak vezmu... Je ti drsný. Musí bejt divný, cejtit ve snech bolest, žejo?

19 Bea(st) Bea(st) | Web | 17. listopadu 2015 v 14:54 | Reagovat

[18]: Jop! U toho tygžíka vyžlíka to byl takovej spíš tlak, co přecházel do malinký bolesti. Mno, stejně nejhnusnější jsou emoce, zvláště pak smutek... Ale vždy to přejde a nemám žádné škrábance (teda až na to kdy jsem jezdila po kolenech na silnici). Jeden kluk říkal, že přas sny se dá dostat do paralelního vesmíru a že jedině tam se dají cítit emoce a bolest... Mno nwm no. Lepší je na to nemyslet a sny se pak nevrátí! :D

20 Kalamity Iharo Kalamity Iharo | E-mail | Web | 17. listopadu 2015 v 20:25 | Reagovat

Taky jsem přemýšlela nad přeložením a posláním TCO na CPwiki... ale nejsem si tím tak jistá...

21 STIAK STIAK | E-mail | Web | 17. listopadu 2015 v 20:59 | Reagovat

[19]: Myslím, že se začínám bát snů, dear~!! Ale jako, je to zajímavý. (Hej hej, nenapsala bys o snech a tom vesmíru Creepy teorii? To by bylo epic!  :3]

[20]: Taky nevím, ale napadlo mě, že by mohli TCO na CP Wiki přijmout. Pokud se k tomu rozhodneš, budeme držet palce!! :3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama